Wirtualizacja serwerów
to zaawansowany proces dzielenia serwera fizycznego na wiele unikalnych i odizolowanych od siebie serwerów wirtualnych za pomocą dedykowanych aplikacji. Każdy serwer może niezależnie od innych uruchamiać własny system operacyjny a na nim wykonywać swoje własne indywidualne procesy.
Zalety wirtualizacji
Wykorzystanie zasobów
Dzięki wirtualizacji nie trzeba już kupować kolejnego procesora, oraz konfigurować oddzielnego serwera dla każdego systemu i aplikacji. Wirtualizacja dodatkowo pozwala wykorzystać w pełni moce obliczeniowe serwera dzięki elastyczności jaką zapewnia wirtualizacja, dodawanie kolejnych maszyn wirtualnych jest proste i nie wymaga ingerencji w środowisko.
Skalowalność
Łatwość wdrażania pozwala na szybkie wprowadzenie nowych usług, aby wdrożyć nowy serwer wystarczy kilka kliknięć, oraz przypisanie mu odpowiednich właściwości. Wirtualizacja pozwala na szybkie powiększanie jak i pomniejszanie środowiska serwerów wirtualnych w razie potrzeb.
Łatwiejsze zarządzanie
Wszystkie maszyny wirtualne swój początek mają w tym samym miejscu, na jednym serwerze fizycznym. Oznacza to, że zarządzanie nimi jest również dużo prostsze niż zarządzanie różnymi fizycznymi serwerami. Posiadając dostęp do głównej maszyny zarządzać możemy wszystkimi serwerami oraz aplikacjami, które działają dzięki wirtualizacji.
Optymalizacja kosztów
Wirtualizacja pozwala również optymalizować koszty, dzięki utrzymywaniu wszystkich serwerów na jednej fizycznej maszynie oszczędzamy na kosztach sprzętu, utrzymania oraz energii.
Narzędzia wirtualizacji
Narzędzia do wirtualizacji serwerów posiadają interfejs graficzny, oraz pozwalają na zarządzanie głównymi specyfikacjami poszczególnych maszyn wirtualnych.
Microsoft Hyper-V
To rozwiązanie firmy Microsoft stosowane do wirtualizacji, można je spotkać nawet na komputerach do użytku osobistego na których zainstalowany jest system Windows w wersji PRO. Hyper-V jest hypervisorem czyli takim typem oprogramowania, które pozwala na zarządzanie procesami wirtualizacji, rozwiązanie to pozwala na wirtualizację maszyn fizycznych oraz zarządzanie nimi.
Źródło https://techwithjasmin.com/windows/how-to-manage-your-hyper-v-vms-using-web-interface/
VMware vSphere/ESXi
Oprogramowania wirtualizacyjne wydane przez firmę VMware. vSphere to kompleksowe rozwiązanie do wirtualizacji, a ESXi to hypervisor typu 1 (działającego bezpośrednio na sprzęcie), który umożliwia wdrażanie oraz uruchamianie maszyn wirtualnych.
Źródło https://blogs.vmware.com/vsphere/2016/12/new-vcenter-management-clients-vsphere-6-5.html
Proxmox
Darmową alternatywą dla poprzednio zaprezentowanych narzędzi może być Proxmox – oprogramowanie typu open source, jest to hostowany hypervisor, na którym można uruchamiać różne systemy operacyjne oraz stawiać maszyny wirtualne. Oprogramowanie to oparte jest na Debianie – dystrybucji linuxa.
Źródło https://en.wikipedia.org/wiki/Proxmox_Virtual_Environment
Wirtualizacja cloudowa
Wirtualizacja odbywać się może także w chmurze – dostawcy chmurowi tacy jak np. Microsoft Azure „wynajmują” moce obliczeniowe swoich serwerów. Dostawcy chmurowi oferują elastyczne i skalowalne środowiska wirtualizacyjne na których tak samo jak w poprzedniej części artykułu postawić można wiele oddzielnych maszyn wirtualnych, które działać będą w ten sam sposób.
Podsumowanie
Wirtualizacja serwerów stanowi zaawansowany proces, umożliwiający podział jednego fizycznego serwera na wiele serwerów wirtualnych. Kluczowe korzyści z tego rozwiązania obejmują efektywne wykorzystanie zasobów, skalowalność, łatwość wdrażania nowych usług, uproszczone zarządzanie oraz optymalizację kosztów. Jeśli interesuje Cię wirtualizacja i jej pozytywny wpływ na firmę, skontaktuj się z nami, a pomożemy wdrożyć to rozwiązanie do Twojej firmy.
Bo z nami IT staje się proste ~ ProsteIT